Programowanie i sprzedaż czujników ciśnienia TPMS

TPMS – System monitorujący ciśnienie w oponach (Tire Pressure Monitoring System)

Nowe przepisy Unii Europejskiej nakazują, by wszystkie nowe auta wyprodukowane po 1 listopada 2014 i przeznaczone do sprzedaży na terenie UE posiadały zintegrowany system TPMS. Regulują to szczegółowo  zapisy ECE-R 64.

Co to jest TMPS ?

TPMS – System monitorujący ciśnienie w oponach (Tire Pressure Monitoring System) to zintegrowany z autem komponent, który stale prowadzi pomiar. Na wyświetlaczu pojazdu kierowca otrzymuje informację i ostrzega kierowcę jeżeli wykryje spadek ciśnienia w jednym lub więcej kół.

Funkcje i korzyści z posiadania systemu w samochodzie

-zwiększa bezpieczeństwo jazdy

-dzięki wymuszonej kontroli ciśnienia wymiernie oszczędza paliwo

-oszczędza opony i pośrednio zapewnia ich dłuższy przebieg

-chroni środowisko

-poprawia osiągi i trakcję pojazdu

Rodzaje systemów TPMS

Systemy bezpośrednie

System bezpośredni otrzymuje dane z czujników umieszczonych na zaworze w każdym kole samochodu. Drogą radiowa przekazuje informacje do CPU o aktualnym ciśnieniu. Dodatkową zaletą jest możliwość uzyskania informacji o temperaturze panującej wewnątrz koła. System charakteryzuje się szybkim oddziaływaniem na zmieniające się warunki wewnątrz koła.

Systemy pośrednie

System pośredni nie potrzebuje dodatkowych elementów. Dane odbierane są z zainstalowanych czujników systemu ABS. Pomiar dokonywany jest na podstawie obrotów koła. Ich zmiana (wzrost) w stosunku do pozostałych informuje kierowcę o spadku ciśnienia w kole. Zaletą jest wysoki poziom niezawodności i brak dodatkowych kosztów eksploatacji. Wadą natomiast jest długi

Wczytywanie czujników ciśnienia powietrza odbywa się w większości przypadków poprzez podpięcie się urządzeniem diagnostycznym TPMS do portu OBDII w aucie. Wtedy cały system jest resetowany, a auto zapamiętuje sobie numery i poszczególne rozmieszczenie nowych czujników.

Oczywiście są też auta, w których założenie nowego kompletu kół z zamontowanymi czujnikami TPMS jest rozpoznawane przez auto samoistnie – pod warunkiem ich uprzedniego zaprogramowania. W tym wypadku należy zastosować nieskomplikowaną procedurę. Najczęściej wymagane jest przejechanie kilkunastu kilometrów przy określonej minimalnej prędkości około 20 km/h, po czym założone nowe koła zostaną automatycznie rozpoznane przez system centralny kierujący TPMS w aucie.

Zdarzają się również znacznie bardziej skomplikowane procedury programowania i wczytywania czujników TPMS, które wymagają nie tylko specjalistycznego komputera diagnostycznego, ale także i wiedzy by prawidłowo taką procedurę przeprowadzić. W takich przypadkach po zaprogramowaniu czujników, należy podpiąć się do gniazda diagnostycznego OBD II i przeprowadzić procedurę składającą się z kilkunastu kroków, po czym zostawić auto z włączonym zapłonem na 5 minut i poczekać na reset systemu. Dopiero po wykonaniu powyższych kroków można kontynuować jazdę podczas której na dystansie pierwszych kilku kilometrów zaczytają się nowo zamontowane czujniki ciśnienia.

W niektórych autach komputer samochodu zapamiętuje tylko 1 komplet numerów ID czujników co wiąże się z koniecznością ponownego wczytywania tego drugiego kompletu czujników przy każdej wymianie kół z letnich na zimowe i odwrotnie.

Serwis AUTOCOMPLEXBEMOWO dysponuje pełną niezbędną wiedzą, dzięki której kalibracja / programowanie czujników ciśnienia powietrza TPMS w Twoim aucie przebiegnie sprawnie i pewnie. W przypadkach, gdy okaże się, że jednak coś poszło nie tak (takie rzeczy mogą się zdarzyć gdyż czujniki opierają się na działaniu bezprzewodowym i dochodzi czasami do interferencji fal wpływających negatywnie na cały proces kalibracji) oferujemy naszą bezpłatną pomoc w ramach gwarancji – nie uznamy usługi za w pełni wykonaną dopóki Państwa system TPMS nie będzie działał prawidłowo.

Oferujemy również bezpośrednio związane z tematem czujników usługi takie jak:
  • sprzedaż czujników TPMS,
  • wymiana czujników TPMS,
  • wymiana zaworów (metalowych i gumowych) czujników TPMS,
  • montaż czujników ciśnienia TPMS.

Ceny za programowanie czujnika zaczynają się już od 60 złotych.